3o gel elies 15

« Οι μαθητές του 3ου ΓΕΛ μαθαίνουν να παράγουν και να προσφέρουν»

Το σύγχρονο και άρτια οργανωμένο ελαιοτριβείο του κ. Νταμπώζη στην Κουλούρα Ημαθίας είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν οι μαθητές
του Α1 τμήματος του 3ου ΓΕΛ Βέροιας στα πλαίσια της ερευνητικής τους εργασίας που αφορά την διαχείριση φυσικών πόρων, με διδάσκουσα την εκπαιδευτικό κα Μπουλασίκη Κωνσταντία. Οι μαθητές, οι οποίοι συνέλεξαν τις ελιές από τα δέντρα της αυλής του σχολείου και τις μετέφεραν στο ελαιοτριβείο, είχαν τη δυνατότητα να γνωρίσουν όλη τη διαδικασία παραγωγής του λαδιού. Στη συνέχεια, περήφανοι για το λάδι που παρήγαγαν, μετέβησαν στο Σωσίδειο Γηροκομείο Βέροιας για να το δωρίσουν. Εκεί, είχαν την ευκαιρία να μιλήσουν με τους ηλικιωμένους και να αποκομίσουν πολύτιμες εμπειρίες. Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου κ. Μπουλασίκη Κωνσταντία και κ. Τζήμα Συρμούλα. Η Δ/ντρια, οι συνοδοί καθηγητές και οι μαθητές αισθάνονται την ανάγκη να ευχαριστήσουν θερμά τον ιδιοκτήτη του ελαιοτριβείου κ Νταμπώζη για την εμπεριστατωμένη ξενάγηση και την αφιλοκερδή συνεργασία του, όπως και το προσωπικό του Σωσίδειου Γηροκομείου Βέροιας για την αξέχαστη φιλοξενία του.

Κορδονίδου Ελισάβετ