3o Gel Veroias Erasmus Household without Chemicals 2019 kadro1

Στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+, με τίτλο: “Household without  chemicals” στο οποίο το 3ο ΓΕΛ Βέροιας συμμετέχει ως εταίρος, ταξιδέψαμε στην πόλη Murcia (Μούρθια) της Ν. Ισπανίας.

Η Μούρθια είναι μια επαρχιακή πόλη της  Ισπανίας. Διαθέτει μεγάλους φαρδιούς δρόμους και ένα μεγάλο δίκτυο πεζόδρομων που αναδεικνύουν το ιστορικό της κέντρο στο οποίο δεσπόζει ο τεράστιος καθεδρικός ναός της πόλης σε Μπαρόκ τεχνοτροπία.  Άλλα αξιόλογα αξιοθέατα της πόλης, η Σχολή Φλαμέγκο και το 200 ετών θέατρό της.

3o Gel Veroias Erasmus Household without Chemicals 2019 kadro2

Το ταξίδι μας στην Ισπανία διήρκησε οχτώ (08) ημέρες, από 10-11-2019 έως 17-11-2019 και το Σχολείο μας εκπροσώπησαν δύο(02) εκπαιδευτικοί και τέσσερεις (04) μαθητές/τριες.

3o Gel Veroias Erasmus Household without Chemicals 2019 kadro3

Τη Δευτέρα(11-11) όλες οι αντιπροσωπείες των Σχολείων, που συμμετέχουν στο πρόγραμμα, επισκεφθήκαμε το Δημοτικό Σχολείο, Santa Rosa de Lima, του οποίου οι μαθητές είναι Μαροκινής καταγωγής και κατοικούν σε συνοικίες γύρω από αυτό. Εντυπωσιακή για όλους μας υπήρξε η άριστη σχέση της κοινότητας με τους εκπαιδευτικούς και το Σχολείο και η στενή διασύνδεση της ευρύτερης κοινωνίας με αυτό.

3o Gel Veroias Erasmus Household without Chemicals 2019 kadro4

Όλοι -  οι γονείς των μαθητών, οι δάσκαλοι του Δημοτικού Σχολείου, οι Καθηγητές του γειτονικού γυμνασίου και οι υπόλοιποι κοινωνικοί φορείς - οικοδομούν, μέσω της άριστης συνεργασίας τους, την ενσωμάτωση των Μαροκινών στην τοπική κοινότητα.

3o Gel Veroias Erasmus Household without Chemicals 2019 kadro5

Τις επόμενες μέρες πήραμε μέρος  σε εργαστήρια όπου μαζί με μαθητές/τριες και των άλλων σχολείων συζητήσαμε προτάσεις προστασίας του περιβάλλοντος, μείωσης του ecological footprint (οικολογικό αποτύπωμα), και ασχοληθήκαμε με τρόπους ελαχιστοποίησης  της περιβαλλοντικής ρύπανσης.

3o Gel Veroias Erasmus Household without Chemicals 2019 kadro6

Επίσης περιηγηθήκαμε στη μεγαλύτερη αλμυρή λίμνη της Ευρώπης, τη Mar Meror, όπου συμμετείχαμε σε διάφορες δράσεις και ενημερωθήκαμε για την οικολογική καταστροφή της περιοχής, λόγω του οργανωμένου τουρισμού και των θερμοκηπίων εντατικής της καλλιέργειας.

3o Gel Veroias Erasmus Household without Chemicals 2019 kadro7

Στο τέλος του ταξιδιού επισκεφθήκαμε ένα ίδρυμα αειφόρου ανάπτυξης στο οποίο καλλιεργούνται ελιές, εσπεριδοειδή, καλαμπόκι … και στο οποίο γίνονται προσπάθειες σωστής διαχείρισης του νερού.

3o Gel Veroias Erasmus Household without Chemicals 2019 kadro8

3o Gel Veroias Erasmus Household without Chemicals 2019 kadro9

Το ταξίδι της ομάδας Erasmus+ του σχολείου μας υπήρξε ιδιαίτερα εποικοδομητικό για όλους μας (καθηγητές-μαθητές/τριες), ήρθαμε σε μια πρώτη επαφή με διαφορετικές κουλτούρες (ισπανική-μαροκινή)  και επιστρέψαμε στη Βέροια με άριστες εντυπώσεις και ένα πλήθος γνώσεων που μας άνοιξε καινούρια πεδία προβληματισμού και σκέψης.