Peirama toy Eratosthenh 20 03 2024
Πείραμα του Ερατοσθένη: Στις 20 Μαρτίου, μέρα της Εαρινής Ισημερίας, κάναμε το πείραμα του Ερατοσθένη με το τμήμα Α2 στην αυλή του Σχολείου μας, αφού πρώτα στο Εργαστήριο των Η/Υ μιλήσαμε για τις γεωγραφικές συντεταγμένες, βρήκαμε το Σχολείο μας μέσω του Earth google και του Google maps, προσδιορίσαμε τις συντεταγμένες του και βάσει αυτών την αντίστοιχη περιοχή στον Ισημερινό με το ίδιο γεωγραφικό μήκος και πόσα χιλιόμετρα απέχουμε από αυτήν.

Με τη βοήθεια ενός μεγάλου χάρακα και της σκιάς του βρήκαμε και μεις το μήκος του Ισημερινού με σχετικά μικρή απόκλιση. Το πείραμα έχει τεράστια παιδαγωγική αξία διότι αποδεικνύει τη σπουδαιότητα των συλλογισμών και της Μαθηματικής σκέψης, με μόνο εργαλείο τον εκπαιδευμένο μας εγκέφαλο. Απεριόριστος θαυμασμός στον Ερατοσθένη και την απόδειξή του, σκεφτείτε, τον 3ο αιώνα π.Χ.