Giorth lhkshs 3o gel veroias 16 05 23 kadro1

Την Τρίτη 16 Μαϊου πραγματοποιήθηκε στο Παύλειο Πολιτιστικό κέντρο η Γιορτή λήξης του σχολικού έτους 2022-23 με την παρουσίαση προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων. Το 3ο ΓΕ.Λ. Βέροιας συμμετείχε με τις φιλολόγους κκ. Ελισάβετ Λαζοπούλου και Πελαγία Αβραμίδου  και επτά μαθητές της Β΄ Λυκείου, οι οποίοι παρουσίασαν το πολιτιστικό πρόγραμμα που εκπόνησαν φέτος με τίτλο "Η Γλώσσα της Παιδείας και η Γλώσσα της Εξουσίας στη Φιλοσοφία και στην Ποίηση".

Οι μαθητές παρουσίασαν ενδεικτικά,  κείμενα που έγραψαν για φιλοσόφους που συγκρούστηκαν με την πολιτική εξουσία και υπέστησαν διώξεις, μαντινάδες εμπνευσμένες από τα θέματα της τραγωδίας "Αντιγόνη" του Σοφοκλή και μία δραματοποιημένη πρωτότυπη σκηνή στην οποία δίνουν διαφορετικό τέλος στην τραγωδία "Αντιγόνη".

Δείτε τις εργασίες των μαθητών,

κάνοντας κλικ στο επόμενο εικονίδιο:

Google Drive

Υπάρχει έγκριση απο τους Κηδεμόνες των μαθητών,

για τη δημοσίευση της παραπάνω φωτογραφίας στην ιστοσελίδα μας.

Τελευταία τροποποίηση: 30.05.2023