Giorth lhkshs Computer Games photo final

Παρουσιάσαμε τρία παιχνίδια (computer games), τα οποία δημιουργήθηκαν στα πλαίσια των μαθημάτων των Ερευνητικών Εργασιών (Α' τάξης) και των Εφαρμογών Πληροφορικής (Α' τάξης). Πέντε μαθητές του σχολείου μας, εργάστηκαν μεθοδικά σε τρεις ομάδες, αφιερώνοντας αρκετό προσωπικό χρόνο για την εκπόνηση τους!

Στόχος μας η καλλιέργεια και η ανάδειξη καλών προγραμματιστικών τεχνικών σε προγραμματιστικά περιβάλλοντα, ώστε να καταστεί δυνατή η σχεδίαση - δημιουργία - υλοποίηση των παιχνιδιών (μη ξεχνάμε ότι υλοποιήθηκαν στα πλαίσια σχολικών εργασιών).

Παρακάτω μπορείτε να διαβάσετε περισσότερες πληροφορίες για το καθένα από αυτά, αλλά και να τα "κατεβάσετε" τοπικά στον υπολογιστή σας! Κάνοντας κλικ στην εικόνα του κάθε παιχνιδιού, θα εμφανιστεί το αντίστοιχο άρθρο με περισσότερες λεπτομέρειες!

Οι μαθητές μου και ο εισηγητής τους - εκπαιδευτικός Νίκος Γ. Χατζηλάμπρου (ΠΕ20), νιώθουμε την ανάγκη να ευχαριστήσουμε θερμά την Διευθύντρια του Σχολείου μας Κα Ελισάβετ Κορδονίδου, τόσο για την πολύτιμη βοήθεια της στην επίτευξη του σκοπού αυτής της δράσης, όσο και για την συμπαράσταση της προς τα παιδιά, καθόλη τη διάρκεια της παρουσίασης τους (γιορτή λήξης στο Μεντρεσέ τζαμί, στις 04.05.2017, ημέρα Πέμπτη)!

1. Space Escape

Computer Games Plhroforikh 3o Gel Veroias Game1