Tefaa 2019

Στο επισυναπτόμενο Δελτίο Τύπου του Υπουργείου Παιδείας Έρευνας & Θρησκευμάτων, αναφέρονται οι Δ/νσεις Δ/θμιας Εκπαίδευσης που θα λειτουργήσουν οι επιτροπές υγειονομικής εξέτασης και πρακτικής δοκιμασίας για εισαγωγή στα ΤΕΦΑΑ ακαδημαϊκού έτους 2019-2020.

Κάντε κλικ στον παρακάτω φάκελο,

για να διαβάσετε το σχετικό υλικό:

Google Drive

ΕΛΛΗΝΙΚΗΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΥΠΟΥΡΓΕΙΟΠΑΙΔΕΙΑΣ,ΕΡΕΥΝΑΣΚΑΙΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝΓΡΑΦΕΙΟΤΥΠΟΥ -----Ταχ.Δ/νση:Α.Παπανδρέου 37Τ.Κ.Πόλη: 15180 - ΜαρούσιΙστοσελίδα: www.minedu.gov.grΜΑΡΟΥΣΙ, 13 - 5 - 2019ΔΕΛΤΙΟΤΥΠΟΥΑπότοΥπουργείοΠαιδείας,ΈρευναςκαιΘρησκευμάτων,υπενθυμίζεταιότιηυγειονομικήεξέτασηκαιπρακτικήδοκιμασία(Αγωνίσματα)τωνυποψηφίωνγιαταΤ.Ε.Φ.Α.Α.,θαδιεξαχθούναπότηνΤρίτη 18Ιουνίου 2019 μέχρικαιτηνΠαρασκευή28 Ιουνίου 2019. Κατάτηδιάρκειατουτρέχοντοςσχολικούέτους (2018-2019) οιμαθητέςτηςτελευταίαςτάξης,τωνΓΕΛκαιΕΠΑΛκαθώςκαιοιαπόφοιτοιτωνΛυκείωνπουεπιθυμούνναείναιυποψήφιοιγιαταΤΕΦΑΑ,κατέθεσαναίτηση- δήλωσηστοΛύκειότουςγιασυμμετοχήστιςπρακτικέςδοκιμασίες,προκειμένουναδημιουργηθείένααρχείουποψηφίωνγιαταΤ.Ε.Φ.Α.Α.ΥποψήφιοιπουδενδήλωσανσυμμετοχήστιςπρακτικέςδοκιμασίεςγιαταΤ.Ε.Φ.Α.Αστιςπροαναφερόμενεςημερομηνίες,ΔΕΝμπορούννασυμμετάσχουνστιςδοκιμασίεςαυτές(αγωνίσματα)κατάτιςημέρεςδιεξαγωγήςτωνεξετάσεωνστααγωνίσματα,διότιηαίτηση - δήλωσηήτανδεσμευτική.ΌσοιαπόφοιτοιδιεκδικούντηνεισαγωγήτουςσταΤΕΦΑΑμετηδιαδικασίατου10% τωνθέσεωνεισακτέων,χωρίςνέαεξέταση,συμμετέχουνστηδιαδικασίαεπιλογήςμεβάσητηβαθμολογίατηςτελευταίαςεξέτασήςτουςσταπανελλαδικώςεξεταζόμεναμαθήματακαιπρακτικέςδοκιμασίες.ΟιυποψήφιοιαυτοίδενέχουντηδυνατότηταήδικαίωμαναεξεταστούνξανάστιςπρακτικέςδοκιμασίεςγιαταΤΕΦΑΑ.Οιυποψήφιοικατάτηνπροσέλευσήτουςστιςεπιτροπέςυγειονομικήςεξέτασηςκαιπρακτικήςδοκιμασίας,πρέπειναείναιεφοδιασμένοιμε:α)δύο (2)μικρέςφωτογραφίες

β)βεβαίωσηοπτικήςοξύτητας,ακτινογραφίαθώρακακαικαρδιογράφημαμεσχετικέςγνωματεύσεις.ΟιβεβαιώσειςαυτέςμπορούνναέχουνεκδοθείαπόνοσηλευτικόίδρυματουΔημοσίουήΝ.Π.Δ.Δ.ήιατρότουδημοσίουήκαιαπόιδιώτηγιατρό.Οιιατρικέςεξετάσειςισχύουνγιαέξι (6) μήνεςαπότηνημερομηνίαέκδοσήςτους.γ)τοδελτίοεξεταζομένουαπότοΛύκειότουςόπουαναγράφεταιοκωδικόςαριθμόςτουυποψηφίου.ΟυποψήφιοςεπίσηςθαέχειμαζίτουΔελτίοΑστυνομικήςΤαυτότηταςήΔιαβατήριοήάλλοαποδεικτικότηςταυτότητας,έγγραφο.ΟιεπιτροπέςυγειονομικήςεξέτασηςθαλειτουργήσουνστιςέδρεςτωνπαρακάτωΔιευθύνσεωνΔευτεροβάθμιαςΕκπαίδευσης :ΔιεύθυνσηΑ'Αθήνας,ΔιεύθυνσηΒ'Αθήνας,ΔιεύθυνσηΓ'Αθήνας,ΔιεύθυνσηΠειραιά,ΔιεύθυνσηΑνατολικήςΑττικής,ΔιεύθυνσηΑχαΐας(Πάτρα),ΔιεύθυνσηΑρκαδίας(Τρίπολη),ΔιεύθυνσηΈβρου(Αλεξανδρούπολη),ΔιεύθυνσηΗρακλείου,ΔιεύθυνσηΙωαννίνων,ΔιεύθυνσηΑνατολικήςΘεσσαλονίκης,ΔιεύθυνσηΔυτικήςΘεσσαλονίκης,ΔιεύθυνσηΚαβάλας,ΔιεύθυνσηΚοζάνηςΔιεύθυνσηΛάρισαςκαιΔιεύθυνσηΤρικάλων.Σημειώνεταιότιηκολύμβηση(50μ.ελεύθερο)περιλαμβάνεταιστατέσσερα(4) αγωνίσματααπόταοποίαοιενδιαφερόμενοιεπιλέγουντρίαγιαεξέταση.Γιατηνίσημεταχείρισητωνυποψηφίωνπρέπειτοαγώνισμααυτόναδιεξάγεταισεκολυμβητήριοτων50μ.Λόγωτηςέλλειψηςκολυμβητηρίου50μ.στηνπόλητηςΚοζάνηςτοαγώνισματηςκολύμβησηςθαδιεξαχθείστηνπόλητηςΠτολεμαΐδας.ΕπίσηςόσοιθαπροσέρχοντανστηνΕπιτροπήΕξέτασηςμεέδρατηΔιεύθυνσηΔευτεροβάθμιαςΕκπαίδευσηςΤρικάλωνκαιεπιθυμούνναεξεταστούνστοαγώνισματηςκολύμβησης,λόγωέλλειψηςκολυμβητηρίου50μ.στηνσυγκεκριμένηπόλη,θαπρέπειναπροσέλθουνγιαόλεςτιςπρακτικέςδοκιμασίεςτουςστηνΕπιτροπήΕξέτασηςμεέδρατηΛάρισα.Διευκρινίζεταιότιδενεπιτρέπεταιηεξέτασητουυποψηφίουσεπερισσότερεςαπόμίαεπιτροπές.Οισυγκεκριμένοιχώροιδιεξαγωγήςτωναγωνισμάτωνκαιτοαναλυτικόπρόγραμμακάθεεπιτροπής,ανακοινώνονταιαπότιςκατάτόπουςΔιευθύνσειςΔευτεροβάθμιαςΕκπαίδευσης.ΟιυποψήφιοιτωνΓΕΛκαιΕΠΑΛπουεξετάζονταιστις18 και19, 20 Ιουνίουαντίστοιχα,όπωςκαιοιυποψήφιοιπουσυμμετέχουνστιςεξετάσειςειδικώνμαθημάτωναπό21 Ιουνίουμέχρικαι 2 Ιουλίου2019, εφόσονσυμπίπτειηημέραπρακτικήςδοκιμασίαςμεαυτήτηςεξέτασήςτους,μπορούνναζητούναπότηνοικείαΕπιτροπή,ηοποίακαιοφείλειναορίζει,διαφορετικήημέραεξέτασης.