Atomiko Deltio Ygeias Mathiti ADYM

Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.)

Καθιερώνεται το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.) ως δικαιολογητικό εγγραφής των παιδιών στο νηπιαγωγείο και στην Α΄ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου, καθώς και ως ιατρικό πιστοποιητικό παρακολούθησης της υγείας των μαθητών/τριών κατά τη διάρκεια φοίτησης αυτών στις σχολικές μονάδες της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (Π.Ε. και Δ.Ε.).

Παροχή οδηγιών, πληροφοριών και διευκρινήσεων σε θέματα αρμοδιότητας του Υπουργείου Υγείας σχετικά με την εφαρμογή της αρΦ.6/304/75662/Γ1/ 21.5.2014 , (ΦΕΚ 1296 τ. Β΄/2014 ) ΚΥΑ με τίτλο “Καθορισμός του τύπου, του περιεχομένου, των όρων και προϋποθέσεων κατάρτισης, χορήγησης, φύλαξης, επεξεργασίας και αξιοποίησης του Ατομικού Δελτίου Υγείας του Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.)”

ΠΗΓΗ: Αναδημοσίευση από το Υπουργείο Υγείας

Ypoyrgeio Ygeias

( Κάντε κλικ στο λογότυπο του Υπουργείου Υγείας, για να διαβάσετε το πλήρες άρθρο ...)

Επισημαίνεται ότι το έντυπο του Α.Δ.Υ.Μ. και το Φύλλο Ιατρικής Εξέτασης (Φ.Ι.Ε.) είναι διαθέσιμα και στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Υγείας (άξονας «Υγεία», ενότητα «Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας», υποενότητα «Δράσεις και Προγράμματα Αγωγής υγείας», Οικογενειακός Προγραμματισμός → Μητέρα  Παιδί).

Εναλλακτικά εάν θέλετε να δείτε

και από το ψηφιακό αποθετήριο του 3ου ΓΕΛ Βέροιας

(α) το αντίστοιχο ΦΕΚ, (β) την ερμηνευτική εγκύκλιο

και (γ) το Α.Δ.Υ.Μ. (για εκτύπωση), τότε:

κάντε κλικ στον παρακάτω φάκελο:

Google Drive