3o Gel Veroias 18 02 2019b

Τη Δευτέρα 18.02.2019, επισκέφθηκαν το Σχολείο μας δύο μέλη της μη κυβερνητικής οργάνωσης: Αντιγόνη (Κα Κυπριανίδου Σοφία και Κα Μοτσιοπούλου Αθηνά). Παρούσα επίσης ήταν και η Κα Δημητριάδου Λένα, η οποία είναι Υπεύθυνη Σχολικών Δραστηριοτήτων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ημαθίας.

Στόχος της επίσκεψης, είναι η επιμόρφωση των μαθητών του Σχολείου (κυρίως μέλη των μαθητικών κοινοτήτων του Σχολείου), η ευαισθητοποίηση των συμμαθητών τους με τεχνικές από το Θέατρο Forum του Augusto Boal για Εκπαιδευτικούς της επινόησης (ή Συνεργατική Δημιουργία) ή με τεχνικές της τυπικής εκπαίδευσης.

Η δράση αυτή είναι μέρος μιας γενικότερης δράσης, η οποία αφορά τον αντιρατσισμό, τα ανθρώπινα διακαιώματα και γενικά τους αποκλεισμούς.

Τελευταία τροποποίηση: 18.02.2019