KESY HMATHIAS 2020

ΚΕΝΤΡΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ & ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ

(Κ.Ε.Σ.Υ.) ΗΜΑΘΙΑΣ
ΑΡ. ΠΡΩΤ.: Φ.17/547/24-11-2020

Θέμα: "Συμβουλευτική στον Επαγγελματικό Προσανατολισμό"

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες και μαθητές/τριες,

Σας υπενθυμίζουμε/ενημερώνουμε ότι το Κ.Ε.Σ.Υ. Ημαθίας με το εξειδικευμένο προσωπικό που διαθέτει στον Τομέα της Συμβουλευτικής στον Επαγγελματικό Προσανατολισμό, μπορεί να υποστηρίξει/συμβουλέψει τους/τις μαθητές/τριες σε ατομικό επίπεδο προκειμένου να λάβουν εκπαιδευτικές και επαγγελματικές αποφάσεις ή/και να σχεδιάσουν τη σταδιοδρομία τους.

Ειδικότερα, το Κ.Ε.Σ.Υ. Ημαθίας στοχεύοντας στη σωστή και έγκαιρη προετοιμασία των μαθητών/τριών ώστε οι εκπαιδευτικές επιλογές και μεταβάσεις να μετατρέπονται σε ευκαιρίες για προσωπική ανάπτυξη και εξέλιξη, δίνει τη δυνατότητα στους/στις μαθητές/τριες:

α)  Να λάβουν βασικές πληροφορίες σχετικά με τις σπουδές, τα επαγγέλματα και την αγορά εργασίας και να μάθουν να χρησιμοποιούν στρατηγικές αξιοποίησης αλλά και αναζήτησης των πληροφοριών που τους ενδιαφέρουν
β) Να διερευνήσουν τις εναλλακτικές εκπαιδευτικές και επαγγελματικές τους διεξόδους προκειμένου να λάβουν αποφάσεις για την πορεία τους και
γ) Να υποστηριχθούν στη συμπλήρωση της αίτησης - δήλωσης συμμετοχής στις πανελλαδικές εξετάσεις και του μηχανογραφικού δελτίου υποψηφίου για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Η επικοινωνία με το Κ.Ε.Σ.Υ. Ημαθίας, λόγω των ιδιαίτερων συνθηκών, γίνεται υποχρεωτικά μέσω της ειδικής ηλεκτρονικής φόρμας Google που είναι αναρτημένη στην ιστοσελίδα του Κ.Ε.Σ.Υ Ημαθίας (https://kesy-imathias.webnode.gr/), ενώ οι ατομικές συμβουλευτικές συνεδρίες γίνονται μέσω τηλεδιάσκεψης. Αφού συμπληρώσετε την ηλεκτρονική φόρμα, το προσωπικό του Κ.Ε.Σ.Υ. Ημαθίας θα επικοινωνήσει μαζί σας ώστε να οριστεί το ραντεβού για τη συμβουλευτική συνεδρία.

Άλλοι τρόποι επικοινωνίας με  το Κ.Ε.Σ.Υ. Ημαθίας είναι:

α) Μέσω τηλεφώνου: 23310-77950 (τηλεφωνικό κέντρο)

& 23310-77958 (Τομέας Συμβουλευτικής στον Επαγγελματικό Προσανατολισμό)

β) Μέσω FAX : 23310-77960

γ) Μέσω E-mail :