La Chandeleur1

Γιορτάσαμε και φέτος το γαλλικό έθιμο της κρέπαςΌπως πέρυσι έτσι και φέτος οι μαθητές και οι μαθήτριες των Γαλλικών του  Σχολείου υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριας τους Κ. Παντελίδου, γιόρτασαν στις 2 Φεβρουαρίου τη Γαλλική γιορτή LaChandeleur, τη δική μας γιορτή της Υπαπαντής. Σύμφωνα με το έθιμο, την εν λόγω ημέρα σε όλα τα σπίτια στη Γαλλία παρασκευάζονται κρέπες. Τα παιδιά ενημερώθηκαν για τα έθιμα των Γάλλων και μυήθηκαν στα μυστικά της παρασκευής της κρέπας.

Για να πάει καλά η χρονιά, το έθιμο προστάζει να γυρίσεις την κρέπα στον αέρα κρατώντας στο ένα χέρι το τηγάνι και στο άλλο ένα χρυσό νόμισμα. Αν η κρέπα επιστρέψει σωστά στο τηγάνι τότε η νέα σοδειά προβλέπεται πλούσια και τα οικονομικά του νοικοκυριού ανθηρά. Τα παιδιά έμαθαν, διασκέδασαν και απόλαυσαν τις νόστιμες κρέπες που τα ίδια παρασκεύασαν!

La Chandeleur2

Και του χρόνου, παιδιά! Ζήτω οι κρέπες! Vive les crêpes ! Vive la Chandeleur !"

La Chandeleur3

La Chandeleur4