Eyrwpaikh hmera kinhtikothtas

Στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Κινητικότητας (16 έως τις 22 Σεπτεμβρίου 2019) που διοργανώθηκε από τον Δήμο με στόχο την ευαισθητοποίηση των πολιτών για τον περιβαλλοντικό αντίκτυπο που έχουν οι επιλογές του τρόπου μετακίνησης τους, το Σχολείο μας συμμετείχε σε κοινή ραδιοφωνική εκπομπή με το Μουσικό Σχολείο Βέροιας, την Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου 2019 στις 11:00.

Οι ραδιοφωνικοί παραγωγοί του Μουσικού Σχολείου Βέροιας σε συνεργασία με τους ραδιοφωνικούς παραγωγούς του 3ου ΓΕΛ Βέροιας και τον Γιώργο Παπαδόπουλο από την ομάδα Νέων ESR (EuropeanSchoolRadio) - απόφοιτο του 3ου ΓΕΛ Βέροιας - κάλυψαν ραδιοφωνικά και δημοσιογραφικά την εκδήλωση μετά από πρόσκληση συμμετοχής στις δράσεις της Ημέρας Χωρίς Αυτοκίνητο από την υπεύθυνη σχολικών δραστηριοτήτων, κα Λένα Δημητριάδου, καθώς η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ημαθίας συμμετείχε στις φετινές δράσεις που διοργάνωσε ο Δήμος Βέροιας.

Οι ραδιοφωνικοί παραγωγοί υπό την καθοδήγηση της υπεύθυνης της ομάδας, Χαράς Σκουμποπούλου, πήραν πολλές συνεντεύξεις από τους συμμετέχοντες στην εκδήλωση, οι οποίοι με χαρά μίλησαν στα μικρόφωνα της εκπομπής. Οι μαθητές και των δύο σχολείων εξέφρασαν την επιθυμία να προχωρήσουν στον σχεδιασμό κοινών ραδιοφωνικών δράσεων κατά τη διάρκεια της φετινής χρονιάς προσκαλώντας μάλιστα κι άλλα σχολεία για συνεργασία, προκειμένου να ευαισθητοποιηθούν απέναντι σε σημαντικά ζητήματα που τους αφορούν με στόχο από ΕΝΕΡΓΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ να γίνουν οι αυριανοί ΕΝΕΡΓΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ.

Το μαθητικό ραδιόφωνο αποτελεί το πρόσφορο έδαφος, για να γίνει αυτό πράξη. Η ραδιοφωνική εκπομπή θα ανέβει σύντομα στο podcast για να αξιοποιηθεί από την εκπαιδευτική κοινότητα. Ευχαριστούμε τους καλεσμένους που συμμετείχαν στη ζωντανή εκπομπή καθώς και τους ακροατές του μαθητικού ραδιοφώνου.