Klima 15 06 2023 kadro1
Πήραμε σήμερα, 15-6-2023, πρώτο βραβείο στον πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό της Ελληνικής Εταιρείας Περιβάλλοντος και Πολιτισμού για το σχολικό έτος 2022-23 «Το κλίμα αλλάζει…. αλλάζω ζωή».

Με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Παυλίδου, μαθητές μας της Β΄ τάξης έκαναν πράξη την έννοια της αειφορίας και της δημιουργικότητας. Διαμόρφωσαν μια αίθουσα διδασκαλίας επαναχρησιμοποιώντας μεταχειρισμένα αντικείμενα, τα οποία με την κατάλληλη φροντίδα χρησιμοποιήθηκαν δίνοντας έναν νέο αέρα στην αίθουσα διδασκαλίας των Αγγλικών.

Τα παιδιά δημιούργησαν επίσης ένα έργο/κολάζ με υλικά που θεωρούνται σκουπίδια καλλιεργώντας την δημιουργικότητα και φαντασία τους και κατόπιν δημιούργησαν ένα μικρό βίντεο, αποτυπώνοντας όλα τα παραπάνω. Ελπίζουμε ότι οι μαθητές μας, ως αυριανοί πολίτες και νοικοκύρηδες στο δικό τους φοιτητικό σπίτι θα μπορέσουν να εφαρμόσουν πρακτικές επαναχρησιμοποίησης υλικών, αλλάζοντας καταναλωτικές συνήθειες.

Ο σύνδεσμος για το βίντεο: Το κλίμα αλλάζει..μαζί και εμείς

Klima 15 06 2023 kadro2
Klima 15 06 2023 kadro3