Omada Rompotikhs 3o Gel Veroias kadro1 18 04 2019

Στα πλαίσια των μαθημάτων: (α) Εφαρμογές Πληροφορικής και (β) των Ερευνητικών Εργασιών, ασχολήθηκα με την εκπόνηση μιας εργασίας, με θεματικό πεδίο, αυτό της Ρομποτικής. Πρωταρχικά, θα ήθελα να ευχαριστήσω τη Διευθύντρια του Σχολείου κ. Καρακώστα Α., καθώς και τον Καθηγητή Πληροφορικής κ. Χατζηλάμπρου Ν. για την καθοριστική συμβολή τους, στην απόκτηση του κιτ ρομποτικής LEGO MINDSTORMS Ev3.

Το εν λόγω κιτ, αποτελείται από πολυάριθμα εξαρτήματα, τα οποία κλήθηκα να ομαδοποιήσω και κατόπιν να συναρμολογήσω για την κατασκευή του εκάστοτε ρομπότ, έχοντας ως μοναδικό οδηγό τη φαντασία μου και κάποια εγχειρίδια από τον υπολογιστή.

Η αρχική ιδέα, ήταν η κατασκευή ενός ρομποτικού ελέφαντα ο οποίος θα μπορούσε να μιμηθεί άρτια τις κινήσεις αλλά και τις αντιδράσεις σε διάφορα ερεθίσματα ενός ελέφαντα! Το εγχείρημα δεν κατέστη δυνατό, λόγω ελλείψεως βασικών απαιτούμενων εξαρτημάτων (κινητήρες, γρανάζια, αισθητήρες, κ.α.).

Ως εκ τούτου, προχώρησα στην κατασκευή ενός ρομποτικού σκύλου, η οποία στέφθηκε από επιτυχία. Το τετράποδο ρομπότ-σκύλος, είχε τη δυνατότητα κίνησης (ποδιών και ουράς) και μίμησης των ήχων του σκύλου, σε συνδυασμό με άλλες ρομποτικές κινήσεις όπως λόγου χάρη, κίνηση σε προδιαγεγραμμένη κατεύθυνση με τη βοήθεια αισθητήρων αφής και χρώματος. Η συγκεκριμένη κατασκευή όμως έθετε κάποιους περιορισμούς, η κίνηση δεν επιτυγχάνονταν με απόλυτη ακρίβεια και δε διέθετε θέσεις τοποθέτησης περισσοτέρων αισθητηρίων, που θα του επέτρεπαν να εκτελεί πιο σύνθετες εργασίες.

Για τους ανωτέρω λόγους, οδηγήθηκα στην κατασκευή ενός πιο απλοϊκού ρομπότ, που θα ήταν πιο εύχρηστο και λειτουργικό. Στο νέο ρομπότ έχουν ενσωματωθεί οι παρακάτω αισθητήρες:

• χρώματος
  • αφής (2)
  • απόστασης
  • γυροσκοπίου

που του δίνουν τη δυνατότητα, να εκτελεί πολύπλοκες λειτουργίες όπως: εντοπισμό εμποδίων και την αποφυγή τους σε ορισμένη απόσταση. Επιπρόσθετα, το ρομπότ διαθέτει προσαρμογέα στυλό, με το οποίο μπορεί να σκιαγραφεί σχήματα, γράμματα, αριθμούς.

Σε αυτό το σημείο, νιώθω την ανάγκη να ευχαριστήσω το συμμαθητή μου Γιαννακοβίτη Αντώνιο, για την πολύτιμη συμβολή του στην κατασκευή του ρομπότ.

Omada Rompotikhs 3o Gel Veroias kadro2a 18 04 2019

Omada Rompotikhs 3o Gel Veroias kadro3 18 04 2019

Κάντε κλικ στην παραπάνω εικόνα,

για να δείτε τα σχετικά βίντεο ...