Πιο γενικά:

Oi-stoxoi-ths-istoselidas-mas

Πιο εξειδικευμένα:

1. Να αποτελεί μία αξιόπιστη πλατφόρμα ενημέρωσης, σχετικά με δράσεις - εκδηλώσεις - επιτυχίες στο σχολείο μας, αλλά και στο χώρο της εκπαίδευσης γενικότερα. Επίσης η πληροφόρηση, σχετικά με μαθητικούς διαγωνισμούς, ημερίδες, συνέδρια, σχολικούς αγώνες, εκπαιδευτικές εκδρομές κ.λ.π.

2. Να φέρει πιο κοντά στις υπηρεσίες του Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου, τους μαθητές, εκπαιδευτικούς και τους κηδεμόνες.

3. Η ενημέρωση των μαθητών μας σχετικά με την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο.

4. Η υποστήριξη του διοικητικού έργου, παρέχοντας χρήσιμους συνδέσμους (links) προς τη διοίκηση π.χ. Myschool, Webmail, κ.λ.π.

5. Η ενημέρωση των πολιτών σχετικά με την περιήγηση στο νομό Ημαθίας, την πόλη της Βέροιας π.χ. streetview, Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη της Βέροιας κ.λ.π.

6. Η ευαισθητοποίηση των πολιτών σε κοινωνικά ζητήματα, πολιτιστικές εκδηλώσεις, Ημέρες μνήμης κ.α. (δείτε το φόρουμ του σχολείου μας).

7. Η χρήση της ως βοήθημα στους μαθητές μας, με την ψηφιακή εναπόθεση (portfolio) ερευνητικών εργασιών ή διαφόρων ατομικών/ομαδικών εργασιών που γίνονται σε άλλα μαθήματα π.χ. (Πληροφορική, Σχέδιο κ.λ.π.).

8. Να αναδείξει τα ποικίλα προγράμματα και την ποιότητα της δουλειάς, που γίνεται στο σχολείο μας από τους εκπαιδευτικούς & μαθητές του σχολείου μας.

9. Η παροχή χρήσιμων εντύπων προς όλους τους ενδιαφερόμενους (π.χ. σχολικό ημερολόγιο, ωρολόγιο πρόγραμμα, πλάνο εργαστηρίου / τμήματος κ.λ.π.)

10. Η ενημέρωση των τελειοφοίτων μας σχετικά με τις Πανελλαδικές εξετάσεις, (π.χ. ηλεκτρονικό μηχανογραφικό, τα επίσημα θέματα εξετάσεων παρελθόντων ετών, διάφορα έντυπα - αιτήσεις, δηλώσεις μαθημάτων, Αστυνομικές/Στρατιωτικές σχολές κ.α).

Oi-stoxoi-ths-istoselidas-mas-1

* * *   Σημαντικό   * * *

Προσπαθούμε κατά το μέγιστο βαθμό:

•  να μην προβάλλουμε τα προσωπικά δεδομένα των μαθητών μας.
  • οι σύνδεσμοι από τον ιστότοπο μας, να μη "δείχνουν" σε άλλους ιστοχώρους, οι οποίοι περιέχουν διαφημίσεις ή περιεχόμενο - προσανατολισμό άσχετο με το χώρο της εκπαίδευσης!