***  ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΜΑΣ  ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΟΥ ΙΣΤΟΤΟΠΟΥ ***

Μετά από πέντε χρόνια (Δεκέμβριος του 2008), που ξεκίνησε να λειτουργεί ο παλαιός μας σχολικός διαδικτυακός ιστότοπος, βρίσκομαι στην ευχάριστη θέση (Δεκέμβριος του 2013), να σας ανακοινώσω την έναρξη λειτουργίας της νέας μας σχολικής ιστοσελίδας! Μέσα σ' αυτόν το χρονικό ορίζοντα, αναλώθηκαν πάρα πολλές προσωπικές ώρες διαβάσματος - δημιουργικής απασχόλησης - συντήρησης. Παρόλα αυτά, ήταν εμφανείς κάποιες αδυναμίες όπως:

• Στατικές ιστοσελίδες, που για να τροποποιηθούν έπρεπε κάθε φορά να γίνεται μεταφόρτωση (upload), περιεχομένου και γραφικών από την οικία του γράφοντα (κυρίως βραδινές ώρες)
  • Όχι και τόσο μοντέρνα εμφάνιση (λόγω περιορισμών από το πρόγραμμα δημιουργίας ιστοσελίδων που χρησιμοποιούσα)
  • Ήταν αδύνατη η προσθήκη - διαχείριση άλλων χρηστών π.χ. συναδέλφων και μαθητών.
  • Όλα έπρεπε να γίνουν από έναν και μόνο σταθερό υπολογιστή (εκτός σχολικού χώρου)
  • Μεγάλη καθυστέρηση στην ανάρτηση ανακοινώσεων

Ο νέος μας ιστότοπος, δημιουργήθηκε με τη χρήση του CMS (σύστημα διαχείρισης περιεχομένου) Joomla v2.5 και φυσικά όπως πάντα την υποστήριξη του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου (ΠΣΔ), που χωρίς τη βοήθεια του δεν θα ήταν εφικτό το αποτέλεσμα που μπορείτε και βλέπετε! Ποια τα πλεονεκτήματα:

• Δυναμικές ιστοσελίδες (δημιουργούνται την ώρα που τις ζητάει ο χρήστης)
  • Μοντέρνα εμφάνιση
  • Εύκολη προσθήκη χρηστών. Πλέον ο Διευθυντής(τρια)/Υποδιευθυντές (στελέχη) - Εκπαιδευτικοί - Ομάδες Μαθητών (π.χ. της σχολικής εφημερίδας) μπορούν να κάνουν μόνοι τους, τις δικές τους αναρτήσεις εύκολα και χωρίς την παρουσία του διαχειριστή της ιστοσελίδας μας.
  • Προσθήκη περιεχόμενου (άρθρων), οποιαδήποτε χρονική στιγμή, από κάθε χώρα (σημείο) του πλανήτη μας. Αφορά στους εγγεγραμμένους - πιστοποιημένους χρήστες του ιστότοπου μας. Φυσικά, η εγγραφή των χρηστών είναι δωρεάν
  • Πολυγλωσσική μετάφραση των άρθρων σε εννέα γλώσσες. Γίνεται πολύ εύκολη η δυνατότητα συνεργασίας με τα σχολεία άλλων χωρών (π.χ. Comenius, eTwinning). Συνάδελφοι και μαθητές από το εξωτερικό, μπορούν πλέον να διαβάζουν τον ιστότοπο μας στη γλώσσα τους!
  • Εύκολη δημιουργία - προβολή ψηφοφοριών (polls), συσχετιζόμενων με το χώρο της εκπαίδευσης και του σχολείου μας
  • Ημερολόγιο μελλοντικών εκδηλώσεων - γεγονότων, τα οποία πρόκειται να υλοποιηθούν στο σχολείο μας. Εύκολη και γρήγορη προσθήκη συμβάντων, εκδηλώσεων τα οποία γίνονται άμεσα ορατά από τους αναγνώστες του ιστότοπου μας.

Ο νέος μας ιστότοπος, δημιουργήθηκε τοπικά "Offline" και ανέβηκε "ζωντανά" στο ΠΣΔ, στις 08.12.2013. Επίσημα (σε κοινή θέα δηλαδή), άρχισε να λειτουργεί από τις 09.12.2013, ημέρα Δευτέρα. Ευχαριστώ τους συναδέλφους του σχολείου μας και τους μαθητές μου, για τις ιδέες τους και τις πολύ σημαντικές υποδείξεις τους, κατά το στάδιο της ανάλυσης - σχεδίασης!! Τέλος, το ιστολόγιο, το φόρουμ του σχολείου μας και ο παλαιός μας διαδικτυακός ιστότοπος, εξακολουθούν να λειτουργούν κανονικά.

Εύχομαι, η νέα μας προσπάθεια να σας αρέσει!

Καλές γιορτές σε όλους ...

Νίκος Γ. Χατζηλάμπρου